148
20 shares, 148 points

За помалку од две години од почетокот на продажбата, јапонската марка достигна 40.000 продадени примероци од Outlander PHEV во Европа. Продажбата стартуваше во октомври 2013 година, прво во Холандија и во Скандинавија, каде што Outlander PHEV (Plugin Hybrid Electric Vehicle) веднаш предизвика огромен интерес како прв теренски автомобил со хибриден погон со можност за надворешно полнење на батериите. Соодветно на тоа, речиси половината од продажбата е постигната во Холандија, со 17.733 примероци, а потоа следат Велика Британија (11.975), Шведска (3.195), Норвешка (2.502), Германија (2.132) и Франција со 1.127 примероци. Неодамна увозникот на Mitsubishi за Македонија одржa историска промоција на i-MiEV како прв електричен автомобил на нашиот пазар што влегува во редовна продажба.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

148
20 shares, 148 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *