152
20 shares, 152 points

Комбилимузината во Женева, лимузината во Њујорк. Таму каде што се најпопуларни одделните каросериски изведби на Focus, таму истите и се претставуваат. И нашиот вкус е како американскиот.

На салонот во Њујорк (18-27.4.) им претстои светска премиера на лимузинската изведба на новиот Ford Focus и на верзијата со електричен погон, откако на салонот во Женева веќе беа прикажани комбилимузината и комбито Tourer. Првите пазари во Европа ќе ги добијат новите моделски изведби на Ford Focus во третиот квартал од годинава.

Focus влегува во втората половина од моделскиот циклус со темелно освежен дизајн на каросеријата и подобрени детали во речиси сите подрачја од возилото. Спортскиот карактер на компактот на Ford се нагласува со новата форма на хаубата, заедно со редизајнираната маска и предни светла. По бројните критики околу ракувањето е сменета и средишната конзола, а внесени се и нови комфорни ставки во опремата, меѓу другото и волан со можност за греење. Со нови материјали и бои во кабината е постигнат поубедлив впечаток за квалитет.

Ford дополнително ги зголеми производствените капацитети во осумте фабрики во светот, во кои што се прозведува бестселерот – меѓу другото, Focus е најпродаван автомобил во 2013 година на глобално ниво. Во фабриките во Сарлуис (Германија), во САД, Кина, Русија, Тајланд, Виетнам, Тајван и Аргентина, годишно ќе се произведуваат по 1,5 милион примероци од Focus. Од воведувањето на првата моделска серија во 1998 година досега, од наследникот на Escort се произведоа преку 12 милиони примероци.

Актуелниот модел моментно се нуди на нашиот пазар со акциска цена од 11.990 евра за комбилимузината со 5 врати, во верзија со еднолитарскиот Ecoobost, кој двапати е одликуван како „Светски мотор на годината“. За популарната лимузина со четири врати се доплаќа 400 евра.

ford focus 42


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
20 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format