135
18 shares, 135 points

Автомобилистите чекаат нетрпеливо Mazda да ја претстави новата генерација на култниот родстер. По прикажувањето на техничката платформа во Њујорк, сега следуваат и првите рендери што го навестуваат изгледот на новиот модел.

Во почетокот на следната година се очекува Mazda да го прикаже MX-5 од четвртата генерација, наследник на моделот чија што успешна приказна трае уште откако првата серија на родстерот се појави на салонот во Чикаго во 1989 година. Пред неколку недели, на салонот во Њујорк, Јапонците ја прикажаа платформата на идниот модел, заради потсмирување на нетрпението на љубителите на најпродаваниот родстер на сите времиња. Сега доаѓаат и првите рендери на коишто може да се претпостави точната линија на новиот MX-5.

Според најавите на техничарите на марката, моторот ќе биде поставен зад предната оска со што ќе се постигне уште подобар тежински распоред отколку кај претходникот, а во исто време ќе се спушти и тежиштето на возилото. Овие две мери ќе придонесат најмногу за динамичните возни својства на новиот MX-5, кој ќе ја дели платформата со Alfa Romeo. Со примена на челична ламарина со висока цврстина и помала дебелина, тежината на возилото ќе се намали за 100 килограми, така што основниот модел ќе тежи малку повеќе од 1.050 килограми.

Готовата платформа од четвртата генерација на Mazda MX-5 беше прикажана на салонот во Њујорк
Готовата платформа од четвртата генерација на Mazda MX-5 беше прикажана на салонот во Њујорк

Од останатите детали се знае само дека меѓуоскиното растојание ќе се зголеми за неколку сантиметри, заради подобрување на стабилноста, комфорот и просторноста во кабината. Понудата од мотори ќе ги вклучува докажаните погонски единици од генерацијата Skyactiv, со зафатнина од 1,5 литар и моќност од околу 130 КС и од 2,0 литри и околу 165 КС.

Како што може да се види од рендерите, родстерот нема да изгледа како верна копија на Mazda3 и Mazda6 во основните линии, туку се ориентира на едноставни површини и класични пропорции на родстер, со долга хауба и седишта поставени непосредно пред задната оска.

Можен датум за премиерата на новиот MX-5 е следниот февруари, на салонот во Чикаго, на истата локација каде што пред 25 години се појави првата генерација на родстерот. Вообичаено за јапонската марка, продажбата ќе стартува веднаш по премиерата.

mazda_mx52


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

135
18 shares, 135 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743