116
16 shares, 116 points

Кога Toyota стартуваше со продажба на Lexus на американскиот пазар во 1989 година, првата независна фабрика на Јапонците во САД веќе две години го произведуваше Camry. По 26 години, од истата фабрика стартува и првиот Lexus.

На свечена церемонија, во фабриката на Toyota во Џорџтаун беше одбележано излегувањето од производствената линија на првиот модел на Lexus од американска продукција. Во последните две и пол години, во најголемата фабрика на Toyota во САД се одвиваа подготовки за производство на ES 350, најпопуларниот модел на Lexus во земјата. Во новиот погон за производство на моделот на Lexus се инвестирани 360 милиони долари и вработени се 750 нови лица. Годишниот капацитет изнесува 50.000 возила.

Философија на Toyota е да ги произведува автомобилите таму каде што ги продава

Подготовките за производството на лимузината на Lexus опфатија 1,5 милион часови тренинг, вклучувајќи патувања во Јапонија заради запознавање на мајсторството во изработката на Lexus, возење на ES, исто и на патиштата во Кентаки, плус посети на дилерите за стекнување сознанија околу очекувањата на купувачите и услугата на истите.

[pull_quote_left]Мајк Бриџ, вработен 13 години во фабриката во Кентаки, најдобро го појаснува процесот: „Првата работа беше набавка на 22 нови примероци од ES 350 од локалниот дилер. Ги донесовме во фабрика и неколкупати ги расклопивме на 2.000 парчиња и повторно ги составивме.“[/pull_quote_left]

Со додавањето на Lexus во фабричкото потфолио, годишниот производствен капацитет во фабриката во Џорџтаун се зголемува на 550.000 примероци, со над 7.500 вработени. Во оваа фабрика, меѓу другото се произведува и Camry, најпродаван автомобил во САД во последните 13 години, во континуитет.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

116
16 shares, 116 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743