159
21 shares, 159 points

Volvo изработе специјална серија од новиот XC90 којашто е ограничена на 1.927 примероци. Бројката асоцира на годината на основање на шведската фирма. Ексклузивните примероци се продаваат само преку интернет.

„Доколку сакате да бидете меѓу првите што го поседуваат најдобриот спортски теренец на светот, мора да бидете брзи. Имајќи го во предвид огромниот интерес за новиот XC90, очекуваме дека првата серија од моделот ќе се распродаде за брзо време“, нагласува Алан Висер, прв човек во продажбата и маркетингот во Volvo. Со ограничувањето на понудата на ексклузивната серија само преку интернет, Volvo го демонстрира модерниот пристап во секој сегмент во новиот модел.

Возилата од првата серија се препознатливи по нумерираните прагови и по впечатливиот амблем одзади. Под хаубата работи четирицилиндарски дизел од новата генерација Drive-E, со двојно турбонатполнење, моќност од 225 КС и вртежен момент од 470 њутнметри, а менувачот е осумстепен автоматик. Пневматската амортизација е регулирана преку електроника и нуди пет различни програми на работа.

Темната каросерија е во контраст со ентериерот, со кожени седишта во боја на килибар, црна арматурна табла со кожа и украсни панели од ореово дрво. Предните седишта се местат со електромотори и поседуваат вентилација, а највпечатливиот детал во внатрешноста е големиот исправен дисплеј во средишната конзола, којшто потсеќа на таблет, но и функционира слично. Швеѓаните оставија само пет прекинувачи во кокпитот, а сите други функции се достапни преку овој дисплеј. Врвното озвучување во специјалната серија е производ на Bowers & Wilkins, со засилувач од класа D со моќност од 1.400 вати, 19 звучници, сабвуфер според принципот бас-рефлекс и напреден софтвер за модулација на звукот.

Цената на ексклузивниот и суперопремен Volvo XC90 First Edition, ограничен на 1.927 примероци во знак на годината на основање на фирмата,на европскиот пазар изнесува 90.200 евра, додека стандардната понуда на моделот почнува од околу 60.000 евра.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

159
21 shares, 159 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format