135
18 shares, 135 points

По половина век од претставувањето на првиот модел од серијата W, Kawasaki ја завршува ерата на овој мотоцикл и се збогува преку „Final Edition“.

Kawasaki W800 има широк круг обожуватели, кои го ценат неговиот ретро изглед и го сметаат за модерен класичар. Едноставните и чисти форми во дизајнот на моделот со воздушно ладен двоцилиндарец од 773 сантиметри кубни се симбол за инженерската вештина што е вградена во него. Историската лоза на моделот се навраќа во 1966 година, кога Kawasaki го претстави W1. Тоа беше прв модел на Kawasaki со голем четиритактен мотор, со робусната и издржлива погонска единица од 650 сантиметри кубни и моќност од 50 КС.

Во 1998 година следеше моделот W650 кој го презеде стилот на оригиналниот W1. Како што растеше интересот на пазарот за мотоцикли со ретро изглед, Kawasaki во 2011 година го претстави и последниот член на ова моделско семејство, W800. Поради новите еколошки директиви на ЕУ, W800 сепак ќе мора да ја прекине полувековната традиција и да се повлече од понудата на марката. Во чест на оваа традиција, Kawasaki ја изработи специјалната серија W800 Final Edition, препознатлива по лакот во кафена и портокалова боја со посебен ефект.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

135
18 shares, 135 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format