155
23 shares, 155 points

Светот се менува, пазарот бара чесни понуди, производи со претставка био, се преоѓа на вегетеријанска исхрана. Тоа влијае и врз нашите автомобили. Кожен ентериер повеќе не е задолжителна ставка кај скапите автомобили.

Близу еден век ги двои Rolls-Royce од златните дваесетти и последниот Audi A8. Возилата се неспоредливи. Но, едно нешто не се сменило. Мирисот на кожа во кабината. Во целата историја на автомобилизмот, кожата е обележје на луксузот. Колку е полуксузен автомобилот, толку повеќе кожа има во кабината. За актуелниот Phantom да се обложи целосно со кожа, потребно е да се одерат барем десетина телиња.

https://goo.gl/photos/Zi9DNCkrykWbcCmn9

Вредностите се менуваат. Во последниве години се купува со повеќе разум и поголема свест. Производителите на автомобили мораат да го следат трендот и бараат нови материјали во замена за кожата. Пример за тоа е Audi e-tron Sportback Concept. Првпат кај студија на луксузен автомобил од оваа марка се случува кожата да отсуствува во ентериерот. Место тоа се користи иновативен и благороден материјал врз основа на бамбусови влакна. Тоа е добро за еко-имиџот на електричните автомобили и има шанси идејата да се примени во серискиот модел што ќе следи наскоро.

Скапи дизајнерски платна во замена за кожен ентериер

Истото се случува и во Range Rover. Британците се верни на традицијата и нема да се решат на радикален чекор со целосно откажување од кожен ентериер. Но, новиот Velar е прв модел на Range Rover за когошто може да се избере платно за седиштата. Тоа не е со цел купувачот да заштеди, затоа што нема разлика во цената. На тој начин благородната марка се приклучува на трендот.

https://goo.gl/photos/eqeXxGzB69Zh7V2t5

На производителите сепак нема да им биде лесно за скапоцените платна да бараат иста доплата како за кожата. За таа цел, тие се повикуваат на надворешна помош. За седиштата во Range Rover Velar може да се нарача платно што е специјално изработено од данскиот производител на мебел Kvadrat. Тоа му дава дополнителна тежина на „новиот“ материјал. Доплатата за ентериерот со потпис од данските специјалисти чини исто колку за поскапите кожени изведби.

Tesla мораше да отстапи под притисок на организацијата Peta

Калифорнискиот електро-специјалист Tesla имаше жесток напад од организацијата за заштита на животните Пета, којашто бараше во Model X да се вградува „вегански“ ентериер. Бидејќи петицијата имаше бројни потписници, производителот мораше да направи отстапка и понуди верзија од Model X во којашто не се вградува ниту парче кожа. Седиштата се обложени со платно, воланот и вратите се изработени со вештачка кожа.

Трендот на „избледување“ на луксузниот имиџ на кожата уште се развива и ќе минат уште долги години додека купувачите навикнат на изборот на поквалитетно платно во замена за кожата.

https://goo.gl/photos/J58W9r9kcEsKC92H8

https://goo.gl/photos/gFQs3TRM6aHdPsgU6

https://goo.gl/photos/Lr3Q5QgxUC1xpZnM9


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

155
23 shares, 155 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743