159
21 shares, 159 points

Комбито Seat Leon ST освои максимум бодови на краш тестот на Euro NCAP и со тоа докажа дека го постигнува истото безбедносно ниво како комбилимузинската изведба на шпанскиот компакт.

За заштитата на возрасни патници Leon ST постигна 94 проценти од максималниот број на бодови. Во оценувањето влегуваат резултатите од челниот и страничниот судир, како и од судирот одзади. Во исклучително важното подрачје на заштитата на децата, Leon ST исто така покажа одлични резултати, со 92 бодови, а безбедбноста се потврди и со максималната оцена при динамичните тестови со детски краш кукли.

Шпанската марка освои и награди за напредните безбедносни системи за следење на лента и за самостојно запирање по судир. Камера вградена во ветробранот ги следи линиите на патот и го корегира правецот на возење ако возилото тежнее да излезе од лентата. Вториот систем е новитет во браншата и автоматски го запира возилото по судир, со цел да спречи неконтролирано удирање во друго возило и влегување во друга опасност. Системот се активира при отворање на воздушните перници, при што контролата на стабилноста го запира возилото и се вклучуваат безбедносните трепкачи.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

159
21 shares, 159 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format