132
18 shares, 132 points

Ford сака да понуди автомобил за сé со S-Max. Втората генерација на спортскиот ван на платформа на Mondeo ќе биде достапна и во верзија со погон на сите тркала.

Основните линии на каросеријата на големиот ван на Ford го следат претходникот, нагласувајќи го спортскиот карактер на S-Max. Ванот и натаму се нуди и во верзија со седум седишта. Новитет е приспособливото управување со подобрена реакција, покрај главниот новитет – 1,5 литарскиот EcoBoost со турбонатполнење и директно впрскување на горивото, по пример на помалиот брат 1.0 EcoBoost, носител на титулата на „светски мотор“ две години по ред. Новиот бензинец развиен според принципите на „даунсајзинг“ во S-Max ослободува 160 КС, исто како и во лимузината Mondeo.

Останати новитети се динамични диодни светла со автоматско приспособување на светлосниот сноп, како и систем за самостојно запирање при опасност од судир. Техничарите вложија големо внимание во изборот на материјалите и изработката на кабината на S-Max, со цел ванот да оддаде многу повредно чувство за квалитет и солидност.

Седиштата може да се наместат во 32 различни конфигурации, патниците на задната клупа имаат посебна регулација за климата, предните седишта имаат вентилација и масажна функција, инструмент таблата е дигитализирана, а во арсеналот на безбедносна и комфорна опрема се наоѓаат дури 16 системи за асистенција, не изоставајќи го отворањето на задниот капак со замавнување со стопалото под браникот, како техника што дебитираше во Kuga.

Повеќе за новиот Ford S-Max може да прочитате тука.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

132
18 shares, 132 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813