136
18 shares, 136 points

Премиера покрај Сена доживеа хибридната изведба на големиот теренец на Porsche. За прв пат, хибридниот Cayenne поседува можност за надворешно полнење на батериите.

Никој друг туку токму Porsche го нуди првиот хибриден теренец во премиум сегментот чиишто батерии може да се наполнат со приклучување во обичната струјна мрежа. Cayenne S E-Hybrid дополнително впрегнува електромотор со 95 КС, двојно посилен отколку во претходната генерација на моделот, којшто со енергијата во батериите може да вози до 36 километри на струја, при идеални услови. Комбинираната моќност на трилитарскиот V6 со компресорско натполнење и на електромоторот изнесува 416 КС, а вртежниот момент 590 њутнметри. Со оваа моќност, E-Hybrid забрзува до сто за 5,9 секунди, а крајната брзина изнесува 243 km/h. Во електричниот модус, крајната брзина е ограничена на 125 km/h, за енергијата во батериите да се сочува подолго. Потрошувачката на гориво според нормите за хибридни возила изнесува 3,4 литри во првите сто километри, односно откако ќе се истроши енергијата во батериите. Повеќе детали: Фејслифтот и нова хибридна изведба на Porsche Cayenne.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
18 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format