133
18 shares, 133 points

Додека BMW ја претстави новата генерација на М5 ќе треба да мине уште некое време. Баварците сепак имаат решение за нетрпеливите. Одделението M Performance подготви неколку ставки што ќе направат стандардните модели од серијата 5 да изгледаат, но и да возат уште подинамично.

Фановите на серијата 5 на BMW со нетрпение го исчекуваат февруари, кога минхенската марка ќе стартува со испорака на новата генерација на моделот од вишата класа. Неколку недели подоцна ќе следува и премиерата на M550i xDrive. Баварците под сино-белата значка се докажани мајстори за подгревање на атмосферата и уште сега подбуцнуваат со пакетот M Performance наменет за новата серија 5. Покрај тоа што ставките од овој пакет прават лимузината да добие уште подинамичен изглед, може да се извлечат и уште неколку екстра коњски сили од моторот.

Пакет M Performance за новата серија 5 на BMW

Бизнис-лимузината добива помускулест изглед со црните проширувања на праговите, со задниот спојлер од карбон и дифузорот од полиуретан, фолиите со натпис M Performance и со црната решетка на предните отвори за воздух. Ваквиот изглед се надополнува со бандажи од 20 инчи, со двојни краци и гуми 245/35 напред, односно 275/30 назад. Бандажите во дизајн на M GmbH ги истакнуваат сопирачките од пакетот M Performance, коишто следуваат со посебна доплата. Четириклипни сопирачки клешти лакирани во црвено ги гризат предните сопирачки дискови, коишто поседуваат лесна конструкција и се перфорирани.

Пакет M Performance за новата серија 5 на BMW

Идните сопственици на серијата 5 на BMW можат да нарачаат и китови за зголемување на моќноста на нивната „петка“. Доколку се работи за BMW 540i, китот од M Performance им обезбедува дополнителни 34 КС и 50 њутнметри, што резултира со 360 КС и точно 500 њутнметри. Заедно со тоа следува и специјално изведен издувен систем. Ваков кит стои на располагање и за 530d, кој добива екстра 27 КС и 30 њутнметри, односно вози со 292 КС и 650 њутнметри.

Од следното лето M Performance ќе нуди спортски волан обложен со алкантара, со обележување на позицијата на „12 часот“ и со сребрен сив штеп. Дотогаш ќе следат и други ставки за ентериерот, со посебен спортски печат со пакетот M Performance.


,

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

133
18 shares, 133 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format