158
21 shares, 158 points

Honda Mean Mower официјално е признаена во Гинисовата книга на рекорди како најбрза тревокосачка во светот, со брзина 187,60 километри на час. Тоа е 45 km/h над стариот рекорд.

Возењето за гинисовиот рекорд се одвиваше на тест патеката Идиада во Тарагона, Шпанија, а зад воланот повторно беше Пирс Ворд од магазинот Топ Гир, кој го постави и претходниот рекорд од 140 km/h пред четири години. Mean Mower го констрираше и изработи партнерот на Honda за британскиот шампионат со туристички возила Team Dynamics.

Основата е од стандардната тревокосачка Honda HF2620, со целосно нова шасија изработена од челик со висока цврстина, заради намалување на тежината, а моторот од 1.000 сантиметри кубни е преземен од Honda VTR Firestorm, додека подвозјето потекнува од врвните квадови на јапонската марка.

Услов за рекордот беше да се задржи на механизмот за косење трева. Тркачката тревокосачка, исто како и стандардниот модел, поседува два електромотора за погон на кабелот за косење трева кој врти со 4000 вртежи во минута. Mean Mower коси со брзина од 24 km/h, односно двапати побрзо од стандардниот HF2620.

c1404003H


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

158
21 shares, 158 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format