180
23 shares, 180 points

Рекламно видео за системот на Volkswagen што го олеснува возењето со приколка во рикверц предизвика гигантски интерес на мрежите. Како е можно цел град да се извози брзо и течно во рикверц со приколка?

Volkswagen во последниве месеци е изложен на голем индустриско-политички притисок околу емисијата на дизелите, но мора да им се признае на луѓево за тоа што барем ја задржуваат смислата за хумор. Бизнисот мора да врви, рекламите мора да ги продаваат автомобилите. Норвешката филијала на Volkswagen штотуку објави видео со кое што се рекламира системот за олеснување на возењето со приколка во рикверц. Со овој таканаречен Trailer Assist, интелигенцијата на техниката може самостојно да ги води возилото и приколката во рикверц. Возачите што имаат искуство во таква ситуација, знаат какво измачување претставува тоа.

Но, очигледно е дека не станува збор за монтажа, туку за реалност, затоа што на повеќето сцени во видеото се забележуваат зачудени или насмеани изрази на лицата на минувачите. Passat Variant со приколката пред него врви прво низ катна гаража, потоа по улиците на Осло, па дури има и сцена кога Passat престигнува колона возила – и сето тоа се случува во рикверц.

Можете да претпоставите за што станува збор? Видеото за снимањето на спотот ја открива тајната. Приколката не е приколка, туку е маскиран автомобил, со три тркала и со возачко седиште, волан, и секако, мотор. Поголемиот дел од каросеријата на оригиналниот автомобил е отстранет, а околу тоа што останало се поставени ѕидови од плексиглас, покриени со специјална бела фолија, за возачот да гледа околу себе. Слично функционираат и огледалата во полициските кабини за сослушување.

Сега е многу појасно како е можно „возачот“ толку вешто да маневрира со приколката возејќи во рикверц во сите можни ситуации. Не е возачот во Passat тој што управува, туку невидливиот возач во приколката, односно во автомобилот маскиран во приколка. Но, и возачот во Passat нема лесна задача. Тој добива информации за правецот на возење преку радио врска од возачот во „приколката“. Големата брзина и безгрешноста во целото возење сведочат дека зад овој потфат за помнење стои обемна вежба.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

180
23 shares, 180 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813