140
19 shares, 140 points

Шефот Лука ди Монтеземоло и Пиеро Ферари, синот на човекот кој ја започна приказната за марката што денес важи за најмоќна во светот, на 18-ти февруари го отворија новиот музеј на Енцо Ферари во Модена.

Датумот 18-ти февруари беше избран во чест на одбележување на роденденот на Енцо Ферари, кој е роден на истиот датум пред 106 години. Постоечкиот објект на спектакуларниот музеј е проширен со нова галерија, во којашто освен разгледувањето на најважните автомобили во историјата на Енцо како возач на Ferrari и конструктор и создавач на Scuderia, посетителите ќе можат да влезат во „временска машина“ што ги враќа во стогодишната тркачка историја преку разни проекции, слики и звуци. Вкупно 18 проектори ја прикажуваат историјата на автомобилизмот во Модена, историјата на Енцо Ферари и средината во која што се одвивала целата оваа историја.

Музејот Енцо Ферари е донација за Ferrari од фондацијата што го поседува објектот и во која што учествуваат официјалните институции на Модена, вклучувајќи ги Советот и Стопанската комора на градот. Отсега постојат два музеја на Ferrari во регионот, коишто се отворени секој ден освен на Божик и на Нова година и коишто совршено се надополнуваат: Во Модена се раскажува историјата за човекот од кого започна сé и кој ги создаваше автомобилите во неговото време, додека во Маранело се доживуваат денешницата и иднината на Ferrari.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

140
19 shares, 140 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format