149
20 shares, 149 points

Фактот што суперлуксузното купе на Mercedes сега е достапно за помалку од 100.000 евра сигурно нема да предизвика купувачка еуфорија, но возилото е барем малку поблиску до соништата.

Само шест цилиндри, само 367 КС и само 99.690 евра. Тоа е жртвата што ќе мораат да ја преживеат новите сопственици на S-Class Coupe, откако Mercedes ја воведе верзијата S 400 како нов основен модел во понудата на ексклузивното купе. Со откажувањето од повеќе цилиндри и повеќе коњски сили, новиот S 400 чини 24.000 евра помалку од досегашниот основен модел S 500. Моделот со трилитарски бензинец со турбонатполнење се испорачува стандардно со погон на сите тркала 4Matic и според германскиот ценовник чини 99.690 евра. Според производителот, потрошувачката на гориво изнесува 8,3 литри во просек.

Разликата во моќноста со осумцилиндарскиот S 500 изнесува 88 КС, но сериската опрема и натаму вклучува двозонска автоматска клима, диодни светла и пневматска амортизација. И уште многу друго.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
20 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format