155
20 shares, 155 points

Градските власти на Осло се грижат за подобрување на климата и планираат во иднина да ги забранат автомобилите во центарот на норвешкиот град. Тоа ги радува пешаците и велосипедистите, но ги загрижува економистите.

Осло ќе ги забрани автомобилите во центарот на градот до 2019 година. Новите градски власти во новрешката престолнина планираат за четири години целосно да го забранат пристапот со приватни автомобили во центарот на градот, каде што имаат живеалиште само илјада жители, но затоа на работното место пристигаат 90.000 лица.

Заедничката платформа на левичарката работничка партија, социјалистите и зелените победи на локалните избори во средината на септември. До 2019 година, автомобилскиот сообраќај на целата територија на градот ќе се намали за 20 проценти, а до 2020 година за 30 проценти.

Преполовување на штетните емисии од нивото во 1990 година

Центарот без сообраќај е дел од пакетот мерки што треба да придонесат емисијата на штетни гасови во Осло да се намали за 50 проценти наспроти нивото од 1990 година. Властите планираат намалување на потрошувачката на фосилни горива, проширување на мрежата велосипедски патеки и инвестирање во електрични велосипеди. Фирмите се загрижни за плановите и укажа на тоа дека единаесет од 57-те трговски центри се наоѓаат во центарот на Осло.

Осло не е единствен со овие планови. Другите европски градови веќе воведоа забрани за сообраќај во центарот, како Мадрид или Лондон. Во британската метропола веќе со децении важи градска патарина, што има за цел да го поттикне користењето на јавниот превоз. Париз неодамна стартуваше со недели без автомобили.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

155
20 shares, 155 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743