159
34 shares, 159 points

Германските возачи на Mercedes A-Class со дизел мотор треба секоја година да плаќаат каско осигурување што е за двесте евра поскапо отколку за бензинец. Тоа важи за 5.000 километри годишно. Доколку се осигурува за 30.000 километри, разликата е 323 евра. Возењето дизел некогаш нема смисла.

Многумина ќе се присетат на епизодата од Топ Гир, кога Џереми Кларксон се обидува да осигура Bugatti Veyron. Осигурителните компании во светот имаат сопствени правила, кои не секогаш се разбирливи за возачите. Во Германија, на пример, осигурувањето на возило со дизел мотор може да биде поскапо до 47% отколку за истиот модел со бензински мотор. Во просек, „авто-нацијата“ плаќа за 13% повисока тарифа за дизелите.

Возачите на Mercedes A 160 CDI, за 5.000 километри годишно, просечно плаќаат за 201 евро или за 47% поскапо осигурување отколку сопствениците на истиот модел со бензински мотор, Mercedes A 140. Единствен исклучок е Volkswagen Polo 1.6 TDI, чиешто осигурување е за 1% поевтино отколку за Polo 1.2 TSI.

Германските осигурители ја оправдуваат повисоката тарифа со тоа што возилата со дизел мотор обично спаѓаат во поскапата категорија возила. Покрај тоа, возачите на дизел минуваат повеќе километри, што значи дека се зголемува и ризикот од незгода, а со тоа и осигурителната тарифа.

Маж, 46 години, службеник, без деца и сопствен стан, паркира на улица

Вреди да се погледне и профилот на возачот, односно факторите што се земаат предвид при одредувањето на висината на осигурителната тарифа: „Маж, 46 години, возачка дозвола од 1989 година, женет, службеник, нормална тарифа, без деца, без сопствен стан, паркирање на улица, користење за приватни цели – вклучувајќи превоз до работа, член на авто-клуб, прво возило, сопственик, нема казнени бодови…“

осигурување дизел германија

Доплатата од 201 евра за дизелот се однесува доколку возачот минува 5.000 километри годишно. Во случај возилото да се осигура за 30.000 километри годишно, тарифата расте соодветно на 323 евра.

Некогаш треба да им бидеме благодарни на нашите осигурителни компании.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

159
34 shares, 159 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format