138
19 shares, 138 points

Шефот за дизајн во Jaguar нарача една каросериска фирма да му изработи уникат од историскиот Mark 2 по личен вкус. Но, нема да остане на уникат. Сега сите сакаат Jaguar Mark 2 како на Калум.

Откако целиот автомобилски свет реагираше со одушевување на верзијата од моделот на Jaguar од 1960-те години што е изработена по нарачка на актуелниот шеф на дизајнот во британската куќа, каросериската работилница Classic Motor Cars Ltd. објави дека ќе изработи ограничена серија од примероци од овој автомобил што првично требаше да биде уникат. Питер Нојмарк, шефот на CMC, изјави: „Автомобилот се појави во јавност пред само една недела и веќе предизвика интерес во целиот свет. Кога го претставивме автомобилот коментирав дека би сакал да изработиме повеќе примероци од него, но не очекував дека тој ќе предизвика толкав интерес. За само неколку часови добив повици од заинтересирани купувачи од цел свет. Го прашавме Јан Калум дали може да произведеме ограничена серија од неговиот модел, тој рече ‘да’“.

Автомобилите ќе чинат меѓу 350.000 и 375.000 фунти, со можност купувачите да изберат боја за каросеријата и за ентериерот. Повеќе за оригиналниот модел на Јан Калум можете да прочитате тука.

Видео од Jaguar Mark 2 во стил на Јан Калум


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

138
19 shares, 138 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format