Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
Вести

Од Сан Франциско до Њујорк: Низ цела Америка без возач зад воланот

Автоматизираните автомобили досега се пуштаа главно на покуси релации. Еден добавувач планира неговиот автомобил да ја извози цела територија на САД без интервенција на возачот.

Добавувачот на автоиндустријата Delphi ќе го докаже потенцијалот на роботизираните автомобили со „самостојното“ возење на маратонска рута од Сан Франциско до Њујорк, по целата тетиторија од западниот до источниот брег на САД. Тест возилото Audi SQ5, опремено со техниката за автоматизирано возење од Delphi, ќе совлада 5.500 километри по автопат без интервенција на возач. Планот е возилото да се појави во Њујорк на 3-ти април, точно пред отворањето на салонот на автомобили во светската метропола.

Возилото е опремено со радари и камери, како и со лидар-сензори коишто работат со ласерска техника. Роботизираниот автомобил на долгото патување ќе има задача да се престројува меѓу лентите во тековен сообраќај, да преминува крстосници и да престигнува други возила на патот. Автономното возење, сепак, ќе се практикува само на автопатиштата и на споредните патишта, додека контролата при возење во град ќе ја преземе возачот. Причина за тоа не е незрелоста на техниката, туку правната регулатива, којашто уште не ги прифаќа овие автомобили во дел од државите низ коишто минува рутата. Delphi очекува да собере преку два терабајта вредни податоци од ова самостојно возење, коишто потоа ќе се користат за технологијата подобро да се приспособува кон светлосните, временските и сообраќајните услови.

Повеќе фирми тестираат на јавни патишта со автономни возила. Audi лани пушти таков автомобил да извози од Силиконската Долина до саемот за електроника во Лас Вегас. Volvo исто така тестира цела флота од возила во Гетеборг. И гигантот Google е во игра. Експертите предвидуваат дека на овие автомобили ќе им биде дозволено да возат самостојно по автопатиштата во 2020 година, за пет до десет години подоцна да им се овозможи автономија и во градовите.

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730