153
20 shares, 153 points

Американец конструираше автомобил што троши само три литри бензин на сто километри и се очекува во продажба да чини 6.800 долари, односно околу 5.300 евра.

Инженерот и поранешен вработен во Johnson Control, Пол Елио од Мичиген, САД, планира кон крајот на 2015 година да пушти во продажба исклучително штедлив автомобил по сензационална цена од 5.300 евра. За погонот служи обичен трицилиндарски мотор со зафатнина од 900 сантиметри кубни од германска продукција, со моќност од 55 КС и просечна потрошувачка пониска од три литри бензин на 100 километри. Во комбинација со обичен мануелен менувач, овој автомобил постигнува крајна брзина од 160 km/h и забрзува до сто за околу 10 секунди.

Основната идеја за лесниот автомобил со три тркала и две седишта поставени едно зад друго потекнува од германскиот Messerschmidt, произведуван во повоениот период. Аеродинамичната каросерија на автомобилот тежок 555 килограми е изработена од пластика и поставена е на носечка цевна рамка. Одзади се наоѓа мал багажник, а за превоз на поголеми предмети е можно да се собори задното седиште. За безбедноста ќе се грижат АВЅ, челни и странични воздушни перници и цврст заштитен кафез. Производителот дава гаранција за три години и 36.000 милји, односно околу 58.000 километри.

2q3905698236

Цената на автомобилот во САД ќе изнесува 6.800 долари или околу 5.300 евра. Elio се регистрира како мотоцикл и во американските метрополи ја има привилегијата при сообраќаен метеж да вози на посебна сообраќајна лента за јавниот превоз и за возилата со ниска емисија на штетни гасови. Според изјавите на Пол Елио, за возилото веќе постојат околу 35.000 преднарачки.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

153
20 shares, 153 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743