181
23 shares, 181 points

Во Канада е претставена постројка што го користи јаглерод диоксидот од атмосферскиот воздух за од него да произведе погонско гориво. Проблем е што системот засега е прескап и троши премногу енергија.

Во канадскиот крајбрежен град Сквамиш е претставена пробна постројка што го извлекува јаглерод диоксидот од околниот воздух и во следната фаза од него произведува керозин и дизел. Харвардскиот професор Дејвид Кит, основач на претпријатието Карбон Инженеринг што раководи со системот, предвидува дека при индустриски степен на производство и користење сончева енергија може да се добијат погонски горива по цена од 1 долар за литар.

При индустриски степен на производство и со користење на сончева енергија, може да се постигне цена од 1 долар за литар дизел
При индустриски степен на производство и со користење на сончева енергија, може да се постигне цена од 1 долар за литар дизел

Системот работи со ѕид од големи вентилатори, наречен контактор, кадешто воздухот се пропушта низ течност што реагира со јаглерод диоксидот во воздухот. Потоа, добиениот раствор со висока концентрација на јаглерод диоксид, низ повеќе технолошки процеси се преработува во гасовиден јаглерод диоксид. Во следниот степен, на чиешто усовршување ќе се работи најмалку уште една година, гасот се комбинира со водород што е добиен по пат на електролиза, во керозин или дизел.

Слични технологии во минатото се пропагираа со аргументот дека можат да придонесат за значително намалување на јаглерод диоксидот во атмосферата, а со тоа и за забавување на климатските промени. Но, тоа останува сон. Овие системи се премногу скапи за во нив да се произведува неоходната масовна количина. Слично е со секвестрацијата на CO2 од издувните гасови од електраните што работат со фосилни горива. Друг проблем е тоа што за нивната работа е потребна огромна количина енергија. Развојот, сепак, продолжува. Бил Гејтс, инаку, е еден од инвеститорите во проектот.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

181
23 shares, 181 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813