166
21 shares, 166 points

Како светски лидер во електричниот погон, Норвешка го прави следниот чекор и нарачува 240 примероци од Renault Kangoo Z.E. што ќе се користат за разнесување пошта. Ова е една од најголемите нарачки на електромобили.

Норвешката пошта нарача 240 примероци од електричниот Renault Kangoo Maxi Z.E. Со досег меѓу 80 и 125 километри во реални услови на возење, Kangoo Maxi Z.E. може да ги извршува вообичаените дневни тури во поштенската достава без потреба од пауза за полнење на батериите. Доставното комби со погон на струја ќе се користи првенствено во урбаните средини.

renault kangoo posten (1)Поштата во Норвешка веќе располага со возен парк од 900 електрични возила, вклучувајќи автомобили, велосипеди, квадрицикли и трејлери. Цел на компанијата е до 2020 година да ја намали емисијата на СО2 на својот возен парк за 40 проценти. Норвешката држава во последните години силно ја стимулира продажбата на електрични возила преку субвенции. Дури 20 проценти од вкупната продажба на возила во скандинавската држава во текот на 2015 година отпаѓа на возила со погон на струја. До 2020 година низ Норвешка ќе циркулираат 200.000 електрични возила, што ќе претставува 10 проценти од вкупниот возен парк во државата.

Електричните возила во Норвешка се ослободени од ДДВ и од годишни трошоци за регистрација, како и од плаќање паркинг, патарини и превоз со траект. Гамата од електрични возила на Renault во Норвешка се состои од ZOE, Kangoo Z.E., Kangoo Maxi Z.E. и Twizy.

Според Меѓународната комисија за енергетика, со 7 милиони електрични возила во светот до 2020 година ќе се заштедуваат 400.000 барели нафта дневно.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

166
21 shares, 166 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813