154
21 shares, 154 points

Најголемиот превозник во Норвешка, компанијата Boreal Norge AS, својот возен парк ќе го збогати со електрични автобуси Solaris Urbino 12 Electric. Петте автобуси ќе бидат пуштени на редовна линија во следното лето.

Дванаесетметарскиот Urbino Electric изработен по нарачка на норвешниот превозник поседува електрична портална оска ZF AVE 130 со два електромотора вградени непосредно покрај тркалата и погонска спрега од полскиот производител Medcom. Батеријата со капацитет од 146 киловатчасови може да се полни преку стандардните полначи за струја, но ќе се користи и пантограф. Во тој случај, Solaris Urbino ги дополнува батериите и во возење, црпејќи енергија од електричните водови поставени на одредени делници по неговата редовна рута. Модерна варијанта на тролејбус.

Електрични автобуси на Solaris возат низ повеќе европски градови

Електричните автобуси на Solaris веќе се користат во неколку европски градови, меѓу другото и во германскиот Хановер. Новиот Urbino 12 Electric е актуелен носител на титулата автобус на годината.

Без ниту грам штетна емисија, автобусите од следното лето ќе собраќаат на линиите 10 и 13 во градот Кристијансен, на Југот на Норвешка. Од наесен, во Осло ќе стартуваат четири примерока од електричниот Urbino 12, во две претпријатија за јавен превоз.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
21 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743