148
20 shares, 148 points

Вообичаените времиња на тркачката патека во Нирбургринг што се вредни за рекорд се движат од околу осум минути за брзите компакти до помалку од седум минути за суперспортистите. Но, каков е тој рекорд од 45 минути и 59 секунди? Тоа е времето што на кинески каскадер му беше потребно да ги извози дваесетте километри по Северниот јазол на Нирбургринг, на две тркала.

Дваесет километри и 832 метри, 72 свијоци и висинска разлика од 300 метри – сето тоа на две тркала. Кинезот Јуе Хан постави светски рекорд на Северниот јазол со својот Mini Cooper. Нирбургринг е омилено место за зависниците од адреналин и рекодни времиња, а со сегашниот рекорд за возење на две тркала, легендарниот „Зелен пекол“ е побогат за уште време што чека да се собори.

Стартувајќи од височинката Детингер, 46-годишниот каскадер го сврте своето Mini на две тркала со помош на рампа и се упати по патеката на којашто возачите се соочуваат со тешки проблеми и на четири тркала. Јуе Хан ги совлада беспрекорно и најтешките делници, како „старата мелница“ и „потокот“, кои доброупатената публика ги посочи како клучни места. Фабричкиот возач на кинескиот тим на Red Bull пристигна на целта на одушевување на публиката по 45:49,11 минути.

„Зелениот пекол со право го носи своето име“, коментираше Јуе Хан по рекордното возење. „Чинам дека денес се соочив со сите четири годишни времиња на Северниот јазол. Мократа патека и сонцето направија предизвикот да биде уште потежок.“ Тазепрогласениот светски рекордер имаше мали проблеми уште во почетокот, со гумите наполнети со вода и разладувани со вода во текот на возењето.

Хан е актуелен рекордер и во паралелно паркирање во тесен простор

Ова не е прв светски рекорд за кинескиот тркач, кој меѓу другото вози во туристичката класа, на рели и во кинеското првенство во дрифт. Пред неполни две години, Јуе Хан го „излизга“ својот Mini Cooper меѓу два паркирани автомобила, со по само осум сантиметри растојание од нив. Овој светски рекорд во паркирање уште важи.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

148
20 shares, 148 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format