132
18 shares, 132 points

На местото на корејскиот Hyundai доаѓа Volkswagen, кој во следните четири години ќе биде партнер за мобилност на УЕФА. Германците ќе го искористат Европското првенство во 2020 година за промоција на електричниот I.D.

Добредојдена замена на спонзорскиот фронт на европскиот фудбал. На местото на корејскиот Hyundai, фудбалот на стариот континент во следните четири години ќе биде подржуван од Volkswagen, како нов партнер за мобилност на УЕФА. Марката од Волфсбург нема да пропушти Европското првенство во 2020 година да го искористи како моќна трибина за промоција на електричниот I.D.

Volkswagen и УЕФА: Европски фудбал под европска марка

Volkswagen го најавува I.D. како „новиот Голф“. По компактот со електричен погон, кој ќе стартува со продажба паралелно со европското првенство, марката ќе понуди уште неколку модели со погон на струја. Голем е предизвикот да се биде партнер за мобилност на Еуро 2020. Првенството првпат се одржува во 13 држави, во знак на одбележувањето на неговата 60-годишнина.

Париз 2016: Volkswagen I.D. е „голфот“ од 2020 година?

Околу 1,7 милион нови возила со тркалезниот амблем на марката се продадени на европскиот пазар лани. VW е присутен во сите 55 држави членки на УЕФА. Производството на континентот се одвива во 21 фабрика во седум држави, со околу 150.000 вработени.

Освен Еуро 2020, пакетот за партнерство ги опфаќа првенствата за жени, за подмладокот, фудбал во сала и финалето на новоформираната Лига на нации на УЕФА, којашто премиерно ќе се одржува во 2019 година. Volkswagen ќе биде присутен како спонзор за мобилност во повеќе од 500 натпревари во четиригодишниот период.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

132
18 shares, 132 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730