152
21 shares, 152 points

Европскиот Парламент бара сите нови автомобили на европскиот пазар стандардно да поседуваат самостојно запирање при опасност од судир, интелигентен темпомат и предупредување за безбедносни појаси за сите седишта. Со повисоките безбедносни стандарди, ЕУ ќе биде водечка во светот.

Околу 26.000 лица загинале на патиштата во ЕУ во минатата година. Црната статистика останува непроменета цели три години. Поради тоа, Комисијата на ЕУ бара построги безбедносни стандарди за новите возила што ќе се продаваат на европскиот пазар. Се предлага безбедносната опрема стандардно да вклучува автоматско запирање при опасност од судир, интелигентно регулирање на брзината и потсетник за неврзан ремен на сите седишта. Овие технологии, имено, значајни се исто колку безбедносниот ремен, но неопходни се нови закони со коишто оваа техника ќе биде задолжителна во новите автомобили.

Актуелните безбедносни стандарди потекнуваат уште од 2009 година

Предлогот за новите безбедносни стандарди се очекува да биде готов до март следната година, по што за истиот треба да гласаат земјите членки на Унијата и Парламентот на ЕУ. Актуелните безбедносни стандарди не се сменети уште од 2009 година.

Производителите на автомобили во САД се согласија автоматското запирање при опасност да стане стандард во 2022 година. Овој систем веќе се нуди како опција или како стандард во голем број модели на европскиот пазар.

Системот за интелигентно регулирање на брзината моментно го нудат Ford, Honda, Mercedes-Benz, Peugeot-Citroen, Renault и Volvo. Тој помага возачот да не ја пречекори дозволената брзина, но по потреба може лесно да се исклучи.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
21 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format