113
16 shares, 113 points

Моторите се смалуваат, потрошувачката се смалува. Тоа е трендот кај моторите. Ford строго се придржува кон трендот. Во неговиот Mondeo сега работи мотор од 1,5 литар

Еднолитарскиот бензинец со три цилиндри е хит во моделската понуда на Ford. Тојс е вградува во сите можни големини и форми, од Fiesta до Focus C-Max. За големиот и сериозен Mondeo, тој мотор сепак ќе беше премалку. Ford разви поголема верзија на моторот, со четири цилиндри и зафатнина од 1,5 литар, како нов член во семејството мотори Ecoboost.

Исто како кај помалиот мотор, 1,5-литарецот користи директно впрскување на гориво и турбонатполнење. Моторот се нуди во верзии со моќност меѓу 150 и 180 КС, со што го заменува претходните мотори од 1,6 литар и два литри, но е значително поштедлив од нив. Според Ford, новиот мотор троши 20 проценти помалку гориво од претходниот.

За примерната потрошувачка придонесува и примената на варијабилна работа на брегастите вратила. Покрај тоа, во новиот четирицилиндарец за прв пат се користи електронски контролирана спојка за ременскиот погон на пумпата за вода. На тој наин значително се скусува времетраењето на загревањето на моторот.

Верзијата на Mondeo за кинескиот пазар ќе биде прв модел со новиот 1,5-литарец на Ford. Истиот мотор ќе се вградува и во американскиот Ford Fusion, кој е идентичен со Mondeo, односно во европската верзија на Mondeo, чија премиера се очекува догодина.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

113
16 shares, 113 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743