127
17 shares, 127 points

Новата генерација на класата C на Mercedes е најавена за 2014 година и уште од стартот ќе биде достапна во три каросериски изведби. Во идното лето ќе стартуваат лимузината, комбито и купето, а во 2015 година како каросериски новитет ќе им се придружи и купе на база на моделот од средната класа на Mercedes. Марката од Штутгарт очекува дека со претставувањето на новата генерација ќе го спречи падот во продажбата на моделот. Во споредба со продажбата на конкурентските модели од премиум марките, односно Audi A4 и серијата 3 на BMW, моделот со сребрената ѕвезда и натаму е во предност.

Најголемата предност на новата генерација ќе биде во лесната конструкција на возилото и во штедливите мотори. Понудата на погонски единици ќе стартува со 1,6-литарскиот турбо бензинец со 156 КС и ќе завршува со четирилитарски V8 во моделот со знак на AMG, со 462 КС. Покрај класичните мотори ќе стојат на располагање и две хибридни изведби на моделот, едната како благ хибрид, а втората со можност за полнење на батериите со приклучување во струја.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

127
17 shares, 127 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743