158
26 shares, 158 points

Kia Rio и досега се издвојуваше со спортскиот карактер во класата кадешто сите балансираат некаде во златната средина – за да се допаднат на сите. Познавачите ќе му останат верни на Rio. Во случај на двоумење, на седумгодишната гаранција никој нема против.

Новата генерација на Kia Rio пристига на пазарот со големо наследство од претходникот. Ова е вториот најпродаван модел на Kia, со 450.000 примероци пласирани само лани на светскиот пазар. Еден од секои седум продадени модели под знакот на марката бил Rio. Тоа е моќ што не смее да се испушти.

Во петокот во салонот на Kia во Скопје доживеа премиера четвртата генерација на моделот што за конкуренти ги има големите моделски имиња како Polo или Clio. Сите вредности што придонесоа „тројката“ од Rio да го донесе најголемиот раст во продажбата од сите генерации досега, остануваат и кај новакот.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Привлечниот изглед со издржана спортска нота повторно е тука, исто како и практичноста и деталите што го издвојуваат моделот од масата. Тоа што дизајнерската ѕвезда Петер Шрејер – меѓу другото креатор на првиот Audi TT – го додаде во изгледот на новиот Rio е впечатокот за припадност во повисока класа, за повисок степен на зрелост. Хаубата е „пресечена“ на една педа пред носот, за да остави достојно место за логото на Kia. Тоа инстинктивно потсеќа на британските гран-туризма. Или на Stinger.

Во споредба со претходникот, „тигарскиот нос“ е потенок и поширок, светлата имаат покарактеристичен изглед, диодните дневните светла се изведени во форма на потковица, магленките се качени погоре и поместени странично.

Тоа што денес успева ретко: Се препознава дека е од новата генерација и дека е Rio

Продолжената хауба, заедно со меѓуоскиното растојание зголемено на 2,58 метри (+10 cm), потенкиот заден столб и скусениот каросериски превис назад, постигнаа страничната силуета визуелно да се развлече. Должината на каросеријата порасна за 1,5 сантиметар, на 4,065 метри, но во висината се одземени 5 милиметри (сега 1,45 m).

New photo by Automedia MK / Google Photos

Препознатливите контури на опашот се задржаа, единствено се забележува дека задното стакло е поисправено. Завршен дизајнерски потег е работ, кој напред почнува дискретно, се провлекува по појасот и со хируршка прецизност ја сече горната линија на задните светла. Без директна споредба е јасно дека тука станува збор за новиот Kia Riо.

Стилскиот настап на Kia Rio се заокружува со оригиналниот кокпит

Истата самоувереност се препознава и во дизајнот на кокпитот. Групата прекинувачи за ракување со климатизацијата го следи стилот на претходникот, внесувајќи повеќе ергономија. Тоа што става главен печат е надолжниот појас кој визуелно го проширува просторот. Над него доминира дисплеј на допир. Материјалите во целина создаваат впечаток на пристојна завршна изработка.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Новитети во опремата се пристап и стартување без клуч, грејачи во седиштата и на воланот, сензор за дожд и автоматски светла. Во повисокиот пакет следуваат и паркинг-сензори со камера за рикверц.

Сѐ е подготвено за старт на Охридско Лето! Возилата на #Kia #Motors се веќе на улиците во Охрид, подготвени за превоз на уметниците и организаторите.

Posted by Kia Motors Macedonia on Thursday, July 13, 2017

Од Kia тврдат дека Rio располага со најголема кабина во класата, а некаде при врвот се наоѓа и багажникот со своите 325 литри (+37 литри од претходникот). Прегледноста е подобрена со тоа што од ширината на задниот столб се одземени 87 милиметри, а исто така е сменета и позицијата на ретровизорите.

Три бензинци и еден дизел, во дијапазон од 84 до 100 КС

Четири погонски единици стојат на избор на македонскиот пазар, од кои три бензинци и еден дизел. Врвот во бензинската понуда му припаѓа на еднолитарскиот T-GDI, веќе познат од поголемиот cee’d, со турбонатполнење, директно впрскување и 100 КС. Основата е 1,25-литарскиот D-CVVT со 84 КС, по него следува атмосферскиот 1,4-литарец со 100 КС во комбинација со шестстепен мануелен менувач, за разлика од останатите моделски изведби. Дизелот од 1,4 литар на нашиот пазар ќе се нуди само во помоќната изведба со 90 КС, исто така со шестстепен мануелен менувач.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Кај новата генерација е посветено особено внимание на безбедноста. Kia Rio е прв модел во Б-сегментот којшто располага со систем за самостојно запирање при опасност, со препознавање пешак на пат. Оваа опција доаѓа во комбинација со систем за следење лента. Подоцна годинава ќе бидат достапни и систем за следење на мртвите агли, автоматско долго светло и систем за препознавање замор кај возачот.

Значително зголемен уделот на челик со висока цврстина во каросериската структура

Половина од каросериската структура на новиот Kia Rio е изработена од челик со висока цврстина, наспроти 33-те проценти кај претходникот. Контрола на стабилност со помош при поаѓање на нагорнина, надгледување на притисокот во пневматиците и шест воздушни перници се стандард.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Ценовникот стартува со Kia Rio 1.25 DCVVT со 84 КС, во основното ниво на опрема Expericence, за 11.890 евра. Повисокото ниво Style, вклучувајќи помош при паркирање, дисплеј од 5 инчи, електрика на задни прозорци, диодни дневни и задни светла, магленки и ретровизори со електрично склопување чини 1.100 евра повеќе. Верзијата со 1,4-литарецот со 100 КС чини 12.590 евра, турбо-бензинецот 12.990 евра. Дизелот 1.4 CRDI со 90 КС го комплетира ценовникот со 14.490 евра. Сите цени се однесуваат за нивото Style.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

158
26 shares, 158 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format