119
17 shares, 119 points

Русите го добија првиот домашно произведен автомобил од јапонска марка. Новиот Datsun on-Do не е ништо повеќе од Lada Granta со сменет нос и опаш. Се чини дека некој ги влече Русите за нос.

Русите денес го добија последниот член во моделското семејство на реанимираниот Datsun, лимузината on-Do. Овој автомобил веројатно нема да се продава на европскиот пазар, но за Русите е многу значаен модел. Соодветно на големите очекувања на Nissan, како мајка фирма на Datsun, од продажбата на моделот на големиот руски пазар, во последните неколку седмици постојано беа лансирани „тизери“, прво со дизајнерска скица од идниот модел, а потоа и со конкретна слика од носот на серискиот модел. Но, сега се забележува дека воопшто немало потреба од создавање толку голема неизвесност околу изгледот на новиот автомобил на Русите. Datsun on-Go не е ништо друго туку благо редизајнирана изведба на Lada Granta!

Страничната силуета најверно ја открива основата на возилото. Околу изгледот се чини како да се водела тешка битка меѓу стилот што сакале да го негуваат руските и јапонските дизајнери. Предната маска има остри линии и впечатлив хромиран раб небаре е англиски седан, додека опашот изгледа како судир на Renault и Opel. Не е случајно тоа што лимузината на Datsun во задниот дел потсеќа на традиционалните натпревари на француската марка во грдотилак во триделните каросериски изведби на Clio. Французите сепак поседуваат најголем дел од акциите во Avtovaz, производителот на Lada.

Каросеријата е долга 4,34 метри, широка 1,70 и висока 1,50 метар. Багажникот има зафатнина од 530 литри, слично како Skoda Rapid, како модел што е особено ценет по големиот простор за товар. Под хаубата работи 1,6-литарски бензинец со 87 КС, директно преземен од Lada Granta. Тоа воопшто не треба да претставува изненадување покрај фактот што новиот Datsun се произведува во фабриката на Avtovaz во Тољати. Почетната цена на On-Do ќе изнесува помалку од 400.000 рубљи, односно околу 8.300 евра.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

119
17 shares, 119 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format