169
22 shares, 169 points

Следната генерација на BMW X3 ќе мора добро да се потруди да го продолжи успехот на претходниците. Помалиот X1 веќе созреа во сериозен спортски теренец, а силна конкуренција ќе доаѓа и од Mercedes GLC и новиот Audi Q5.

На следната генерација на BMW X3 нема да ѝ биде толку лесно како досега. Конкуренцијата од премиум сегментот веќе ја сфати лекцијата и се спротивставува со темелно преработениот Mercedes GLC и со Audi Q5, кој исто така пристига комплетно освежен во втората половина од годинава, а не смее да се превиди и постоењето на Jaguar F-Pace или Porsche Macan. Фановите на баварската марка сепак ќе мора да се уште малку повеќе, затоа што следната генерација на X3 пристига дури на крајот на 2017 година. Веднаш по неа пристигаат и новите X5 и X7.

Прототипи од идниот BMW X3 веќе се во напредна фаза на тестирање до серискиот старт
Прототипи од идниот BMW X3 веќе се во напредна фаза на тестирање до серискиот старт. Новата генерација на моделот ќе се базира врз платформата од идната серија 3

Неколкуте бледи освежувања на BMW X3 не му помогнаа премногу на теренецот од средната класа и годините веќе му се покажуваат. Покрај тоа, помалиот брат X1 по преоѓањето на новата платформа UKL доживеа пораст во сите димензии на каросеријата и исто така му се заканува на актуелниот модел. Тоа ќе повлече пораст во димензиите и на X3, но во исто време ќе се случи и намалување на тежината за околу 100 килограми, согласно актуелниот тренд во браншата.

Највпечатливата промена во изгледот ќе ја донесат новите диодни светла, кои ќе бидат потесни и со поагресивен дизајн. Во страничната силуета ќе доминира силно изразениот раб по целата должина на каросеријата. Назад исто така ќе работат светла со диодна техника.

Во поглед на техниката, идниот X3 ќе користи колку е можно повеќе модули од следната генерација на серијата 3 на BMW. Прашање е дали Баварците и натаму ќе ги нудат поевтините изведби на моделот со погон само на задната оска, со оглед на фактот што досега постоеше само незначителен интерес за овие верзии со ознака sDrive. Затоа е мошне веројатно дека новиот X3 ќе се нуди само во верзија xDrive. За преносот на сила ќе се грижи шестстепен менувач во послабите изведби, додека посилните модели ќе добијат осумстепен автоматик.

Новиот X1 го „притиска“ идниот X3 да добие пораст во димензиите и во софистицираноста на техниката и опремата
Новиот X1 го „притиска“ идниот X3 да добие пораст во димензиите и во софистицираноста на техниката и опремата

Понудата од мотори ќе стартува со дволитарски четирицилиндарци, во бензинска и дизел изведба, со 160 КС во верзијата X3 xDrive 18d, 195 КС во xDrive 20d и 240 КС во xDrive 25d. Над нив ќе се нуди трилитарски дизел, во верзија со моќност од 280, 320 и 380 КС. Бензинците ќе покриваат дијапазон на моќност меѓу 195 и 360 КС, со тоа што посилните верзии за првпат ќе се нудат и како модели M-Performance. Како одговор на Audi RS Q5 и Mercedes GLC 55 AMG, за првпат ќе има и екстремна спортска изведба од M GmbH, со трилитарски шестцилиндарец со битурбонатполнење и моќност од 500 КС. Во план е и плагин-хибрид со техниката од актуелниот X5 xDrive 40e.

Од знаменосецот од серијата 7 ќе бидат преземени голем дел од системите за асистенција, но и импресивни ставки од дополнителната опрема, како ласерски светла, проекциски дисплеј, климатизирани седишта, безжична мрежа и амбиентално осветлување во кабината.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

169
22 shares, 169 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743