111
16 shares, 111 points

Марката со четирите прстени ќе го претстави новиот Q7 на салонот во Париз идната есен, а продажбата ќе стартува на почетокот на 2015 година. Папараците веќе ги уловија прототипите.

Иако пробните примероци од идниот Q7 возат под дебела маскирна униформа, неколку детали од моделот веќе се воочуваат. Предните светла се потенки, додека маската повеќе доминира на носот на возилото и му дава поагресивен изглед на Q7. Задните светла го следат стилот на предните светла, страничните прозорци се повисоки, а горниот раб на прозорците, исто како кај актуелниот модел се спушта кон опашот. За страничната силуета да изгледа подинамично, задните прозорци се помали и оставаат простор за задниот столб да биде подоминантен.

audi q7 2015 1

Со примена на лесни материјали, како карбон и алуминиум, тежината на идниот знаменосец на теренската понуда на Audi ќе изгуби околу 300 килограми од намали од сегашните 2,3 тони. Од новиот Audi A8 ќе се преземат матричните светла, исто како и неговите иновативни системи за асистенција при возењето.

Под хаубата не се очекуваат големи промени. Топ моделот ќе има четирилитарски мотор TFSI со битурбо натполнење и 435 КС, а едно скалило под него ќе биде трилитарскиот V6 со 310 КС. Дизелската понуда ќе ја сочинуваат 4.2 TDI со 385 КС и трилитарски TDI со 258 КС. Моделот со хибриден погон со надворешно полнење на батериите ќе ја заокружи понудата.

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

111
16 shares, 111 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813