134
18 shares, 134 points

Тежина пониска за 65 килограми и мотори поштедливи до 17 проценти се главните белези на новата генерација на Fabia, чијашто премиера е најавена за салонот во Париз.

Една од позначајните премиери на салонот во Париз (4-ти до 19-ти октомври) ќе биде новата генерација на Skoda Fabia. Новиот модел на Чесите ќе постави нови мерила во класата во поглед на потрошувачката и емисијата на штетни материи, со мотори поштедливи и до 17 проценти во споредба со актуелната Fabia. Моторите се комплетно нови и ја исполнуваат идната норма EU-6. Системот старт-стоп следува како стандард, а како опција ќе се нуди и менувач со двојна спојка.

Спектарот на моќност на новите бензинци од 1,0 и 1,2 литар се движи меѓу 60 и 110 КС. Дизелот ќе биде со работна зафатнина од 1,4 литар и ќе се нуди во повеќе степени на моќност меѓу 75 и 105 КС. Најштедливата верзија Fabia GreenLine 1.4 TDI ќе следува кон крајот на следната година и ќе постигнува просечна потрошувачка од 3,1 литри на сто километри, што одговата на емисија од 82 грами СО2 на километар.

Не сметајќи ја побогатата опрема во новиот модел, тежината на Fabia во одредени моделски изведби ќе биде до 65 килограми пониска во споредба со актуелниот модел. Основната верзија на Fabia со трицилиндарец од 1,0 литар ќе има тежина од 980 килограми.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

134
18 shares, 134 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813