140
19 shares, 140 points

Mazda штотуку го претстави новиот родстер MX-5 пред медиумите во Барцелона и паралелно на уште две локации во Јапонија и САД. Станува збор за наследник во серијата на најпродаваниот родстер во светот.

Четвртата генерација на моделот го толкува дизајнерскиот говор Kodo на поразличен начин и предизвика големо одушевување меѓу 250-те медиумски претставници од Европа. Продажбата на моделот ќе започне в година. Исто како и останатите модели на Mazda, новиот MX-5 се потпира на технологијата Skyactiv, којашто особено се однесува на бензинските мотори Skyactiv-G, како и на првата верзија со заден погон на подвозјето Skyactiv. Со тежина пониска за 100 килограми во споредба со моделот во заминување и со најниско тежиште од сите досегашни модели, новиот родстер го отелотворува развојното мото Јинба Итаи, односно „јавачот и коњот како целина“, како симболика за агилните и динамични возни својства коишто беа нераздвоен дел од возилото и во сите три претходни генерации на MX-5.

Смалувањето на тежината го доведува новиот MX-5 на ниво споредливо со моделот од првата генерација, којшто предизвика вистинска револуција во сегментот на лесните спортски автомобили при неговото лансирање во 1989 година. Оттогаш се произведени преку 947.000 примероци од MX-5, со што моделот го држи гинисовиот рекорд за најпродаван спортски двосед на сите времиња.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

140
19 shares, 140 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743