133
20 shares, 133 points

Сингапур има 5,6 милиони жители и околу 600.000 автомобили. Сообраќајните власти проценија дека е преголем бројот на автомобили и ставија забрана за регистрација на нови возила во островската држава.

Сингапур и досега не им го олеснуваше купувањето автомобил на своите жители, важејќи како една од земјите во коишто е најскапо да се поседува возило. Сега следува и целосна забрана. Од февруари во земјата не смее да се регистрираат нови патнички автомобили и мотоцикли. Старите моторни возила може да се заменуваат со нови.

Причина за воведувањето на оваа радикална мерка во градот-држава е ограничената копнена површина и потребата од изградба на јавниот градски превоз. Сообраќајните власти и досега го ограничуваа зголемувањето на возниот парк во земјата. Бројот на автомобили и мотоцикли смееше да се зголемува за 0,25 проценти на годишно ниво. Новите закони ќе важат до 2020 година.

Патиштата покриваат околу дванаесет проценти од копнената површина на Сингапур, не може да се дозволи изградба на нови патишта

Наспроти тоа, населението расте динамично. Од влегувањето во новиот милениум, бројот на жители во азиската островска држава е зголемен за 40% и достигна 5,6 милиони. Покрај 600.000 возила, соодносот меѓу бројот на жители и бројот на возила е релативно низок, споредено со европските држави. Во Германија, на пример, на околу 83 милиони жители се регистрирани над 45 милиони патнички возила.

No Nonsense Explanation On Why Cars In Singapore Are So Expensive

За купување нов автомобил во Сингапур ќе биде потребно да се обезбеди сертификат, по цена колку самиот автомобил. Шокантни се и цените на автомобилите, кои може да бидат и до петпати повисоки отколку во Европа. Бројот на автобуси и доставни возила може и натаму да се зголемува до 2021 година – за само 0,25 проценти.

Сингапур не е единствен во воведувањето радикални мери во сообраќајот. Париз планира возилата со мотор со внатрешно согорување да исчезнат од метрополата до 2030 година, за што властите издвојуваат масивни суми. Субвенции им го олеснуваат купувањето електричен автомобил на граѓаните. Велика Британија, Холандија, Германија, речиси сите европски држави се подготвуваат за збогување со возилата со класичен погон, првенствено заради зачувување на квалитетот на воздухот.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

133
20 shares, 133 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813