137
18 shares, 137 points

Зимата им донесе непријатни изненадувања и на полицајците во Берлин. Секое четврто службено полициско возило во германската престолнина не можеше да стартува, а еден модел беше особено погоден од проблемот.

Зимскиот студ онеспособи една четвртина од возниот парк на полицијата во германската пресолнина Берлин. Дури 85 автомобили утрово не можеа да стартуваат или имаа проблеми при стартувањето. Причината за овој сериозен проблем уште не е утврдена. Температурите во Берлин утрово достигнаа и до десет степени под нулата.

Студот предизвика најмногу проблеми кај полициските возила од моделот Opel Zafira
Студот предизвика најмногу проблеми кај полициските возила од моделот Opel Zafira

На целата територија на градот, најмногу проблеми имаа службените возила од моделот Opel Zafira, од различни годишта. Полицијата бара објаснување. Службениот парк на полицијата во Берлин е составена од 344 возила, кои полнат гориво на сопствените пумпи на полицијата. Од ноември, на пумпите се точи зимски дизел кој не би требало да замрзне до температура од -22 степени Целзиусови. Во моментов се проверува дали е направен пропуст при доставата на гориво до полициските пумпи. Првите сомнежи беа дека се замрзнати филтрите за дизел во возилата.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
18 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format