153
20 shares, 153 points

Најекономичната изведба на идниот Jaguar XE според фабричките норми ќе троши помалку од четири литри дизел. Најголем удел во тоа има каросеријата што во 75 проценти се состои од алуминиум.

Ниту едно возило во средната класа нема поголем удел на алуминиум во каросериската структура од новиот модел на Jaguar. Свежиот конкурент на премиум триото Mercedes C/BMW 3/Audi A4 има каросерија со 75-процентно учество на алуминиум. Британската марка разви алуминиумска легура со висока цврстина специјално за новиот модел XE. Легурата носи ознака RC5754 и во голема мера се состои од рециклиран алуминиум. Лимузината ќе придонесе во остварувањето на целта на Jaguar, 75 проценти од материјалите што марката ги користи за своите возила да потекнуваат од синџирот за рециклирање. Останатите модели од гамата на британската марка со дивата мачка, вклучувајќи ги сериите XJ, XK и F-Type, исто така користат алуминиумска структура на каросеријата. Помалиотбрат на Jaguar XK ќе доживее светска премиера во Лондон, на 8-ми септември.

jaguar-xe_aluminium_-infographic_29071_LowRes


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

153
20 shares, 153 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format