157
20 shares, 157 points

Доколку на автопат ве престигне трактор, не се сомневајте во сопствениот разум. Најверојатно сте жртва на едно финско лудило.

Производителот на пневматици Nokian и специјалистот за трактори Valtra се здружија со план да го направат најбрзиот трактор на светот. Легендата од рели трките, Финецот Јуха Канкунен, со тракторот Valtra T234 тежок 7,7 тони и со моќност од 250 КС, се пушти по замрзната подлога во Лапонија. Резултатот е 130,165 километри на час. Тоа е воедно максималната брзина што ја постигнува и градското мини Smart, но е сосема доволно за нов гинисов рекорд за најбрз трактор во светот.

Nokian ги испорача гумите за рекордерскиот трактор. Со овој подвиг, финскиот специјалист за пневматици ја прмовираше и неговата серија Hakkapelita TRI, како први тракторски пневматици за зимски условина возење. Светскиот рекорд беше постигнат со гуми со ширина од 440 милиметри напред и 540 милиметри назад, на бандажи од 28, односно 38 инчи. Откако го постави светскиот рекорд, шампионот Канкунен не пропушти да ги испроба и рели-талентите на тракторот. Како изгледаше тоа, погледнете на видеото.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

157
20 shares, 157 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format