Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
Вести

Наследниците на фамилијата Пежо се враќаат на производство на мелници за бибер

Наследниците на основачите на Peugeot му се вратија на бизнисот со производство на мелници за бибер откако ја изгубија контролата над автомобилскиот гигант.

Семејниот холдинг Etablissements Peugeot Freres, којшто заедно со другите фирми во рамките на семејството поседува 14 проценти од акциите во PSA Peugeot Citroen, летово го поврати контролниот пакет акции над PSP Peugeot, приватна компанија што се занимава со производство на мелници за бибер уште од 1840 година. Компанијата со околу 150 вработени банкротираше пред две години и по последниве збиднувања, актуелниот шеф Филип Рапаз коментираше: „Компанијата и нејзините вработени не ќе можеа ниту да сонуваат за подобра разрешница. Ова е дел од семејната историја, нивната колевка.
Производите го носат нивното име и семејството Пежо произведува мелници за бибер уште пред да започне со производство на автомобили.“

Холдингот ја презеде контролата над бизнисот со мелници откако компанијата PSA Peugeot Citroen го зголеми капиталот за 3 милијарди евра, со што учеството на фамилијата Пежо се намали од 25,5 на 14,1 проценти, означувајќи го со тоа крајот на владеењето со компанијата што ја основаше нивниот предок Арман Пежо. Во минатата година фабриката за мелници оствари промет од 27 милиони евра, што е неспоредливо со педесетте милијарди евра годишен промет на производителот PSA Peugeot Citroen. Во следните три до четири години во фабриката за мелници ќе се инвестираат 1,5 милион евра и се планира зголемување на продажбата на 2,5 милиони мелници за бибер, од два милиона во минатата година. Меѓу другото, авиопревозникот Air France-KLM го избра PSP Peugeot на тендерот за опремување на првата и на бизнис класата во неговите летови.

loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730