202
25 shares, 202 points

Наследниците на основачите на Peugeot му се вратија на бизнисот со производство на мелници за бибер откако ја изгубија контролата над автомобилскиот гигант.

Семејниот холдинг Etablissements Peugeot Freres, којшто заедно со другите фирми во рамките на семејството поседува 14 проценти од акциите во PSA Peugeot Citroen, летово го поврати контролниот пакет акции над PSP Peugeot, приватна компанија што се занимава со производство на мелници за бибер уште од 1840 година. Компанијата со околу 150 вработени банкротираше пред две години и по последниве збиднувања, актуелниот шеф Филип Рапаз коментираше: „Компанијата и нејзините вработени не ќе можеа ниту да сонуваат за подобра разрешница. Ова е дел од семејната историја, нивната колевка.
Производите го носат нивното име и семејството Пежо произведува мелници за бибер уште пред да започне со производство на автомобили.“

Холдингот ја презеде контролата над бизнисот со мелници откако компанијата PSA Peugeot Citroen го зголеми капиталот за 3 милијарди евра, со што учеството на фамилијата Пежо се намали од 25,5 на 14,1 проценти, означувајќи го со тоа крајот на владеењето со компанијата што ја основаше нивниот предок Арман Пежо. Во минатата година фабриката за мелници оствари промет од 27 милиони евра, што е неспоредливо со педесетте милијарди евра годишен промет на производителот PSA Peugeot Citroen. Во следните три до четири години во фабриката за мелници ќе се инвестираат 1,5 милион евра и се планира зголемување на продажбата на 2,5 милиони мелници за бибер, од два милиона во минатата година. Меѓу другото, авиопревозникот Air France-KLM го избра PSP Peugeot на тендерот за опремување на првата и на бизнис класата во неговите летови.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

202
25 shares, 202 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format