Студии

Наследникот на Opel Zafira ќе биде спој на ван и теренец

Марката со молњата го подготвува наследникот на Zafira за 2017 година. Моделот со име Activa ќе биде комбинација од ван и теренец – и еден од првите модели развиени заедно со PSA.

Интересот на пазарот за кросоверите нема да стивне уште долго. Opel оди на таа карта и за 2017 година го планира наследникот на Zafira, кој ќе биде половина ван – половина теренец. Activa ќе се нуди во верзии со погон на предните и на сите тркала, а за развојот на техничката платформа ќе биде задолќен новиот партнер PSA Peugeot Citroen. Моторите и менувачите, погонот на сите тркала и мултимедиските системи ќе доаѓаат од General Motors, односно од Opel. За прв пат во класата ќе се нудат трицилиндарски мотори со турбонатполнење и со менувач со двојна спојка. И покрај техничката блискост со моделите на PSA, наследникот на Zafira ќе се разликува со изгледот. Во план е втора верзија со седум седишта и продолжено меѓуоскино растојание.

 

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729