149
20 shares, 149 points

Марката со молњата го подготвува наследникот на Zafira за 2017 година. Моделот со име Activa ќе биде комбинација од ван и теренец – и еден од првите модели развиени заедно со PSA.

Интересот на пазарот за кросоверите нема да стивне уште долго. Opel оди на таа карта и за 2017 година го планира наследникот на Zafira, кој ќе биде половина ван – половина теренец. Activa ќе се нуди во верзии со погон на предните и на сите тркала, а за развојот на техничката платформа ќе биде задолќен новиот партнер PSA Peugeot Citroen. Моторите и менувачите, погонот на сите тркала и мултимедиските системи ќе доаѓаат од General Motors, односно од Opel. За прв пат во класата ќе се нудат трицилиндарски мотори со турбонатполнење и со менувач со двојна спојка. И покрај техничката блискост со моделите на PSA, наследникот на Zafira ќе се разликува со изгледот. Во план е втора верзија со седум седишта и продолжено меѓуоскино растојание.

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
20 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743