141
19 shares, 141 points

Долгоочекуваниот наследник на Freelander ќе го смени моделското име во Discovery Sport, слично на хиерархијата кај Range Rover. Тој ќе биде прв од новото семејство модели на иста основа.

Британскиот специјалист за терен денес потврди дека наследникот на компактниот теренец Freelander ќе го смени името во Discovery Sport. Оваа објава беше дадена денес на салонот во Њујорк, кадешто Land Rover го прикажува концептот Discovery Vision, како најава за изгледот и можностите на моделите од идното семејство Discovery.

Прв член во семејството ќе биде Land Rover Discovery Sport, по пример на воспоставената практика со врвниот Range Rover и поедноставниот Range Rover Sport. При стартот на продажбата, веднаш по влегувањето во следната година, Discovery Sport ќе биде достапен во каросериска изведба со пет седишта, а потоа ќе следува и верзијата со продолжено меѓуоскино растојание и седум седишта. Покрај овие две моделски изведби, идното семејство Discovery ќе добие уште два модела на истата основа.

Актуелниот модел Discovery ќе се замени со попрестижна верзија врз база на Discovery Sport, која што со изгледот и идеите ќе биде поблиску до концептниот автомобил од Њујорк. Просторот меѓу топ моделот и верзиите Sport ќе се пополни со робусен и масивен теренец во стил на Toyota Land Cruiser.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

141
19 shares, 141 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format