Пазар

Над 100.000 електрични автомобили во Велика Британија

Велика Британија очекува бројот на електрични и плагин-хибридни автомобили во земјата да надмине 100.000 примероци до средината од годинава. Владата субвенционира до 35 проценти од крајната цена на овие возила, односно учествува со најмногу 4.500 фунти.

Во минатата година Велика Британија регистрираше за близу една третина повеќе возила со електрифицирана погонска спрега, односно електрични и плагин-хибридни возила, отколку преклани. Рекордни 39.607 возила се продадоа во островската земја лани.

Заслуга за динамичниот пробив на електромобилноста има и зголемената понуда од модели, вкупно 35, што е четирипати повеќе отколку во почетокот од деценијава. Годинава се очекува понудата да се збогати со нови модели. Секако дека најголемо влијание имаат дарежливите државни субвенции за набавка на возила со чистиот погон, привилегиите во возачкото секојдневие и растечката инфраструктура од полначи.

http://automedia.mk/objavi/26284

Од година во година, бројот на електрични автомобили се зголемуваше постојано и Британија очекува дека веќе кон средината од 2017 година нивниот број ќе надмине 100.000 возила. Особено голем интерес постои за плагин-хибридните возила, чијашто продажба лани се зголемила за 42%. Најпопуларни во овој сегмент се Mitsubishi Outlander PHEV, Volkswagen Golf GTE и Audi A3 Sportback e-tron.

Електричниот возен парк во земјата моментно брои 87.158 возила. Британската влада уште од 2011 година го субвенционира купувањето електрични и плагин-хибридни возила.

Висината на субвенцијата се одредува според 4 категории на возила:

Категорија Емисија на CO2 Досег при возење на струја Субвенција Највисока субвенционирана сума
1 Под 50 g/km Најмалку 70 милји (112 km) 35% од цената £4,500
2 Под 50 g/km 10 до 69 милји 35% од цената £2,500
3 50 до 75 g/km Најмалку 20 милји 35% од цената £2,500
Доставни возила Под 75 g/km Најмалку 10 милји 20% од цената £8,000

Субвенцијата не важи за возила со набавна цена повисока од 60.000 фунти (BMW i8, Mercedes-Benz S500 Hybrid, Porsche Panamera S E-Hybrid

Возила од 1-ва категорија

BMW i3, BYD e6, Citroen C-Zero, Ford Focus Electric, Hyundai IONIQ Electric, Kia Soul EV, Mahindra e20, Mercedes-Benz B-Class Electric Drive, Nissan e-NV200, Nissan LEAF, Peugeot iON, Renault Fluence, Renault ZOE, Smart fortwo electric drive, Tesla Model S, Tesla Model X, Toyota Mirai, Volkswagen e-up!, Volkswagen e-Golf

Возила од 2-ра категорија

Audi A3 e-tron (2016), BMW 225xe, BMW 330e, Kia Optima Saloon PHEV, Mercedes-Benz C350 e, Mercedes-Benz E350 e SE, Mitsubishi Outlander PHEV, Toyota Prius Plug-in, Vauxhall (Opel) Ampera, Volkswagen Golf GTE, Volkswagen Passat GTE, Volvo V60 D5 Twin Engine, Volvo V60 D6 Twin Engine, Volvo XC90 T8 Twin Engine

Доставни возила

BD Otomotiv eTraffic, BD Otomotiv eDucato, Citroen Berlingo, Mercedes-Benz Vito E-Cell, Mitsubishi Outlander GX3h 4Work, Nissan e-NV200, Peugeot ePartner, Renault Kangoo ZE, Smith Electric, Smith Edison

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729