154
20 shares, 154 points

Аукциска куќа од Англија пронајде Volvo 340 од 1987 година со само 212 поминати километри. Автомобилот ќе оди на наддавање на 5-ти април, крајната цена е огромна неизвесност.

Автомобилот бил купен на ново од дилер на Volvo во Англија и ретко бил користен од првиот сопственик. По неколку недели од купувањето, сопственикот го удрил автомобилот во столб пред градинарски центар, оштетувајќи го предното крило од страната на возачот. Со разнишана самодоверба, човекот во зрели години го паркирал возилото во гаража, каде што истиот останал до почетокот на овој март.

Моделот Volvo 340 е развиен заеднички од Volvo и од холандскиот DAF. Во тоа време DAF бараше партнер што ќе му помогне во комерцијализацијата на неговиот модел, додека Volvo се интересираше за моторите на Renault до коишто имаше пристап DAF. Партнерството беше успешно. Во споредба со конвенционалните модели на конкуренцијaта, Volvo 340 се разликуваше по задниот погон, по оската Де-Дион, како и по менувачот вграден пред задната оска.

Конкретниов примерок од моделот има 1,7-литарски бензинец од Renault. Акумулаторот, течноста за ладење на моторот, маслото во моторот и свеќичките за палење никогаш не се сменети. Зачудувачки е тоа што дури и картонските патосници што дилерите ги ставаат пред испораката на возилото се уште на своето место.

Иако бил во долго мирување, Volvo 340 пали и работи беспрекорно. Нема знаци на корозија на каросеријата, а внатрешноста уште мириса на ново. Аукциската куќа Anglia Car Auctions ќе го стави возилото на наддавање на 5-ти април. За колку ќе се продаде овој необичен Volvo 340 ќе може да се дознае на www.angliacarauctions.co.uk. Автомобилот нема колекционерска вредност и сосема е сигурно дека нема да достигне астрономска цена, но токму тоа го прави толку интересен и уникатен како временска машина.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
20 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743