148
23 shares, 148 points

Апликација што бара патници за празните седишта во возилото и му носи заработка на возачот е победник на конкурсот на Ford.

Француската стартап-компанија Zify е меѓу трите победници на меѓународниот конкурс на Ford под име „Make it Driveable“. Нивната мобилна апликација помага при наоѓањето патници и може да се користи како инструмент за заработка. Програмерите на Zify во секој случај заработија на конкурсот, со наградата во висина од 10.000 долари или околу 8.630 евра. Ford ќе соработува во натамошното усовршување на апликацијата.

Наградени се и апликацијата Acast, којашто репродуцира подкасти зависно од возената рута и личните интереси на возачот, како и Route-Valet, којашто ги спојува приватните и јавните превозни средства во интелигентен планер за патување.

Ford доби над 70 проекти на стартап компании од Европа, од подрачјата мобилност, телематика и забава. Дваесетте претпријатија избрани во финалето понудиле решенија кои веќе можат да се користат во возилата на марката.

Повеќе од 15.000 програмери се регистрирани во програмата за развој на апликации на Ford. Преку бесплатниот софтвер што им го нуди марката, креативците можат да развиваат и тестираат апликации, без потреба од физички контакт со реален автомобил.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

148
23 shares, 148 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813