181
23 shares, 181 points

Украинските активисти пронашле 20 луксузни возила во магацин во близина на Киев. Се претпоставува дека тие му припаѓаат на синот на екс претседателот Виктор Јанукович.

Во магацинска хала оддалечена 40 километри од главниот град Киев, украинските активисти на „ЕуроМајдан“ пронашле најмалку 20 луксузни возила, меѓу кои еден Bentley, неколку скапи модели на Mercedes и пикапи опремени со огнено оружје. Овој возен парк проценет на вредност од околу девет милиони евра му припаѓа на Виктор Јанукович јуниор, 33-годишниот син на поранешниот претседател на Украина.

Во прилогот во траење од околу три минути на телевизиската станица TCH се открива дека автомобилите биле сокриени во халата во текот на вчерашниот ден. Неколку возачи ги оставале возилата и веднаш заминувале. Сопственикот на халата е извесен Игор Прилипко и тој не знае кој е сопственик на луксузните автомобили. Не постои потпишан договор, а регистерските таблички се отстранети од возилата.

Активистите ги откриле регистерските таблички во еден од пикапите и тие им укажале дека станува збор за возила што се дел од возниот парк на Виктор Јанукович јуниор. Неколку од табличките биле штотуку издадени. Синот на поранешниот претседател пред три години учествувал во украинскиот шампионат во рели со International MXT Pick-up, вреден 100.000 евра. Токму присуството на ова рели возило укажало на сопственикот на возниот парк.

Најскапо возило е блиндираниот Jeep Conquest Knight XV, чија што вредност се проценува на половина милион евра. Другите возила се Brabus кабриолет од класата G (околу 110.000 евра), Mercedes C126 SEC, SLS AMG, класа S од генерацијата W121, VW Phaeton, Range Rover Sport, како и Bentley Brooklands.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

181
23 shares, 181 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743