154
20 shares, 154 points

Научна студија тврди дека машинското миење помалку ја оштетува бојата на автомобилите отколку рачното миење. Старомодното чистење предизвикува гребење на површината на лакот.

Обемното истражување спроведено од асоцијацијата PRA докажа дека користењето на автоматски авто перални со новата технологија со митерфибер е најнежно за каросерискиот лак и не предизвикува мерлива абразија. Наспроти тоа, студијата на PRA, која што е меѓу водечките експертски асоцијации за површинска заштита, откри дека рачното миење на автомобилот најмногу ја оштетува бојата, со оставање длабоки гребаници. Тоа конечно стави крај на митот дека рачното миење е најдобро.

Во истражувањето што траеше 15 месеци беа користени четири возила Ford Fiesta. Секое возило имаше различен третман при миењето: Едно се миеше рачно во професионална перална, едно со стандардна најлонска технологија во автоматска перална и едно со користење на новата технологија со митерфибер. Последното возило воопшто не се миеше во тест периодот и служеше како репер. Во 15-те месеци, секоја Fiesta беше измиена 27 пати.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
20 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743