131
18 shares, 131 points

Илон Маск, шефот на Tesla Motors, во следните две години планира да изгради фабрика за неговите електрични автомобили во Кина. Според Маск, Кинезите уште стравуваат од потешкотии при полнењето на батериите.

Калифорнискиот специјалист за електрични автомобили Tesla размислува за отворање фабрика во Кина во следните две години. Тоа го изјави шефот Илон Маск за време на неговата посета на Универзитетот Чингуа. Локалното производство на автомобилите на Tesla во Кина би ја намалило нивната цена за една третина. Уште е рано за детали околу локацијата на фабриката и за локалниот кооперациски партнер, когошто го пропишуваат законите во земјата.

Наспроти останатите региони, Tesla постигнува слаба продажба во Кина. Според Маск, причината е во тоа што Кинезите стравуваат од потешкотии при полнењето на батериите на возилото. Владата во Кина планира да ја забрза изградбата на мрежа од станици за полнење за електрични автомобили. Државата моментно одобрува субвенции за електричните автомобили, со цел да ја намали загаденоста на воздухот. Покрај тоа, Кина смета дека домашните производители на автомобили можат да постигнат поголема конкурентност со електричните автомобили наспроти странските производители.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

131
18 shares, 131 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813