174
22 shares, 174 points

Toyota ја докажува издржливоста и практичноста на погонот на водород и ја пушти Mirai да извози 100.000 километри во маратонско темпо. Сосема очекувано за јапонската марка, дефект не се случи.

Авангардниот автомобил со погон на водород на Toyota успешно го совлада маратонскиот тест на 100.000 километри по патиштата низ Европа. Тестирањето започна на 21-ви септември лани и заврши на 10-ти февруари годинава. Во сите изминати 107 денови, Toyota Mirai дневно се возеше по 16 часови. За време на тестот на 100 илјади километри, резервоарот се полнеше близу 400 пати, беа потрошени околу 1.000 литри водород како погонско гориво, двапати се менуваа гумите и еднаш беа заменети плочките предните сопирачки. Механички дефекти не беа регистрирани.

Осум возачи се менуваа во две полни смени, шест денови во неделата

За спроведување на маратонскиот тест беше задолжена фирмата KJ Tech Services GmbH од Хамбург, којашто ангажираше тим од осум возачи, да возат по две смени на ден, шест денови во неделата, по рута составена од градско возење, возење по споредни патишта и по германскиот „аутобан“.

За време на тестот на 100 илјади километри, резервоарот се полнеше близу 400 пати, беа потрошени околу 1.000 литри водород како погонско гориво, Полнењето трае само три минути
За време на тестот на 100 илјади километри, резервоарот се полнеше близу 400 пати, беа потрошени околу 1.000 литри водород како погонско гориво, Полнењето трае само три минути

Најтешкиот дел од тестирањето беше еднонеделниот период кога температурата во регионот на германскиот град се најде на 20 степени под нулата. Ниските температури во принцип се „непријател“ на погонот на водород, но тука се докажа конструкцијата на Toyota Mirai, којашто немаше никакви проблеми со стартувањето. Секако дека и фактот што 100.000 километри беа совладани без каков било дефект, говори за зрелоста на водородниот погон.

Осумчлениот возачки тим имаше задача да ги оцени и квалитетите на возилото. Возачите го пофалија комфорот во кабината и просторноста во истата, но дадоа позитивни оцени и за возните својства, управливоста и прецизноста на управувањето. Пресудната оцена ја даде моќното и моментно повлекување при престигнување или при поаѓање од семафор.

Како „издув“ од Toyota Mirai може да излезе само чиста вода, без грам штетни материи
Како „издув“ од Toyota Mirai може да излезе само чиста вода, без грам штетни материи

Меѓу целите на тестирањето беше и докажување на безопасното и едноставно полнење на резервоарот со водород, што возачите го правеа самостојно и без асистенција од стручен персонал. Во основа, полнењето со водород е исто како кај обичните погонски горива, при што треба да се внимава само на неколку правила, кои на возачите им беа објаснети преку куса обука. Токму краткотрајното и едноставно полнење на резервоарот беше оценето како најголема предност на водородната Toyota наспроти обичните електрични возила со батерии. Место батериите на возилото да се полнат преку ноќ и со часови, кај Mirai оваа постапка трае само околу три минути. „Единствениот“ проблем и натаму е во тоа што можноста да се најде станица за точење водород во близина е далеку помала од можноста да се најде приклучок за струја.

Стоте илјади километри без извозени по улиците и во регионот на Хамбург, а задолжително и по „аутобанот“
Стоте илјади километри без извозени по улиците и во регионот на Хамбург, а задолжително и по „аутобанот“

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

174
22 shares, 174 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format