159
23 shares, 159 points

Членовите на Ф1-тимот на Mercedes доживеале оружен грабеж во Сао Пауло. Нападот се случил во петочната вечер, кога тимот се враќал од патеката Интерлагос до хотелот. Украдени се вредни предмети и патни исправи. 

Меѓу осумте лица кои се наоѓале во минибусот нема повредени. Луис Хамилтон не бил во возилото. При нападот имало и пукотници, а на еден член на тимот му бил вперен пиштол в глава.

Меѓународната автомобилска федерација потврди дека обид за оружен грабеж бил извршен и врз едно од нивните возила. Постојат гласини дека биле нападнати и тимовите на Ferrari и Williams.

Во 2010 година имаше обид за оружен напад врз Џенсон Батон

Ова не е прв случај на оружен напад за време на тркачкиот викенд во Бразил. Пред седум години, Џенсон Батон, тогаш возач на McLaren, исто така беше нападнат во густиот сообраќај во Сао Пауло, но неговиот возач успеа да им побегне на напаѓачите.

Луис Хамилтон објави за случајот на твитер и меѓу другото бара организаторите на шампионатот и тимовите да преземат мерки за заштита од овие напади коишто се случуваат секоја година.

https://twitter.com/LewisHamilton/status/929325142018347008

https://twitter.com/LewisHamilton/status/929324708453060608


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

159
23 shares, 159 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format