167
21 shares, 167 points

Кога некој британски благородник ужива толкав углед што неговиот автомобилски собир останува во сенка единствено од Брегзит, нормално е тој да ја има и честа прв да го потера хиперавтомобилот Bugatti Chiron по сопствената „тркачка патека“.

Лорд Марч е првиот непрофесионален возач што седнал зад воланот на новиот Bugatti Chiron. Британскиот благородник викендов го привлече целото внимание на автомобилската сцена со одржувањето на традиционалниот Фестивал на брзината во Гудвуд, чијашто еуфорична атмосфера ниту Брегзит не успеа да ја засени.

Хиперавтомобилот со четирикратно турбонатполнење е најбрзиот сериски автомобил во историјата, со крајна брзина од 420 километри на час и забрзување до сто за 2,5 секунди. Монструмот задвижуван од осумлитарски мотор W16 со 1.500 коњски сили, чини околу 2,5 милиони евра и го заменува Veyron 16.4, кој и самиот не беше меѓу побавните автомобили на планетава. Француската благородна марка ќе изработи само 360 примероци од Chiron.

Лорд Марч го опиша неговото искуство во возењето на Bugatti Chiron по ридската патека: „Во поглед на севкупното автомобилско искуство, ова е апсолутниот врв – неверојатна моќ, но неверојатно лесно за возење. Тоа е наплив за сите сетила.“


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

167
21 shares, 167 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format